Advertisement
Culture

Gemini Award nominations announced: Flashpoint, chef Lynn Crawford, Top Model host Jay Manuel among nominees

Gemini Award nominations announced: Flashpoint, chef Lynn Crawford, Top Model host Jay Manuel among nominees

The nominations for the 25th Gemini Awards were announced this morning, with CTV scoring major points for its Olympics coverage (it received 13 nods) and original drama Flashpoint (15 nominations). Flashpoint will go up against Durham County, Republic of Doyle, Stargate Universe and The Tudors for best dramatic series.

Toronto celebrity chef Lynn Crawford (Ruby Watchco) earned a nomination for best host in a lifestyle series for her work on Pitchin’ In; she’ll battle silver-coiffed Jay Manuel (Canada’s Next Top Model) and Sarah Richardson (Sarah’s House). The After Show, The Hour, MTV Live and Spectacle: Elvis Costello With... are up for best talk series awards.

CBC dominated the best news anchor category with nominations for Ian Hanomansing, Peter Mansbridge and Diana Swain.

See the full list of nominees in the program and performance categories after the jump.

Best Animated Program or Series Glenn Martin, DDS Guess With Jess Johnny Test Kid Vs Kat Wapos Bay

Best Biography Documentary Program Genius Within: The Inner Life of Glenn Gould Karsh Is History Prokofiev: The Unfinished Diary

Best Breaking News Coverage Global National: Catastrophe In Haiti CityNews: Vaughan Tornado

Best Children’s or Youth Fiction Program or Series Degrassi: The Next Generation Overruled! (Shaftesbury Films Inc.) Pillars of Freedom That’s So Weird! Total Drama Action

Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series A World of Wonders Canada’s Super Speller Survive This TVOKIDS: Mark’s Moments

Best Comedy Program or Series Dan for Mayor Less Than Kind Little Mosque on the Prairie Pure Pwnage Rick Mercer Report

Best Cross-Platform Project: Children’s and Youth Stoked Taste Buds Rollbots Online Overruled!

Best Cross-Platform Project: Fiction Sanctuary Being Erica Webisodes Cra$h and Burn

Best Cross-Platform Project: Non-Fiction One Ocean Interactive TotallyADD.com Vancouver 2010 Olympic Winter Games Licence to Drill Kraft Hockeyville 2010

Best Documentary Series Aftermath Down the Mighty River Licence to Drill The View From Here Word Travels

Best Dramatic Miniseries Alice The Phantom The Summit

Best Dramatic Series Durham County Flashpoint Republic of Doyle Stargate Universe The Tudors

Best General/Human Interest Series Family Renovation Hell on Hooves Remedy Me! Tosca: Flexing at 49 X-Weighted: Families

Best History Documentary Program Dive Detectives: Edmund Fitzgerald Manson Paris 1919 Passage

Best Lifestyle/Practical Information Series Agent Vs Agent Chuck’s Day Off Holmes Inspection How to Look Good Naked Canada Til Debt Do Us Part

Best Live Sporting Event 2009 Grey Cup (TSN) 2010 IIHF World Junior Hockey Gold Medal Game (TSN) Hockey Night In Canada: Stanley Cup Finals, Game 7 (Pittsburgh at Detroit) (CBC) Vancouver 2010 Olympic Winter Games (CTV)

Best Music, Variety Program or Series 2009 MuchMusic Video Awards The 2010 Juno Awards Battle of the Blades Canadian Country Music Awards 2009 So You Think You Can Dance Canada

Best News Information Series CBC News: Marketplace CBC News: The Fifth Estate Everyday Hero Special (Global National)

Best News Special Event Coverage CBC News: Remembrance Day Special Canada Remembers (Global National)

Best Local Newscast, Large Market CBC News: Toronto at 6:00 News Hour: Global BC CBC News: Winnipeg

Best Local Newscast, Small Market CBC News Ottawa CBC News Saskatchewan CBC News: Nova Scotia at 6:00

Best Original Program or Series produced for Digital Media: Fiction My Pal Satan The Vetala

Best Original Program or Series produced for Digital Media: Non-Fiction Love Letters to the Future City Sonic Waterlife.nfb.ca

Best Performing Arts Program or Series or Arts Documentary Program or Series Capturing Reality Fire Jammers Live At... Nureyev Star Portraits

Best Preschool Program or Series Dino Dan Kids’ Canada The Ocean Room Peep and the Big Wide World Wibbly Pig

Best Reality Program or Series Canada’s Next Top Model The Cupcake Girls Dragons’ Den Love It or List It

Best Science, Technology, Nature, Environment or Adventure Documentary Program A Murder of Crows The Great Sperm Race One Ocean: Mysteries of the Deep The Plastic Fantastic Brain: Total Recall and the Spotless Mind The Quantum Tamers: Revealing Our Weird and Wired Future

Best Sports Analysis or Commentary (Program, Series or Segment) On Home Ice Superbodies TSN: The Reporters With Dave Hodge

Best Talk Series The After Show The Hour with George Stroumboulopoulos MTV Live Spectacle: Elvis Costello With...

Best TV Movie Abroad Deadliest Sea The Good Times Are Killing Me She Drives Me Crazy

Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program A Dream For Kabul Broke. Reel Injun Up Against The Wall Water On The Table

Best Achievement in Casting Deirdre Bowen - Bloodletting And Miraculous Cures - All Souls John Buchan CSA, Jason Knight - The Summit Stephanie Gorin - Guns Andrea Kenyon, Wendy O’Brien, Marissa Richmond, Randi Wells - Durham County - Little Lost Children Marissa Richmond - Flashpoint - Perfect Storm

Best Breaking Reportage, Local Brian DuBreuil, Steve Lawrence - CBC News: Nova Scotia at 6:00 - CBC News: Nova Scotia at Six - April 30 - May 1, 2009 Cynthia Mulligan - CityNews - Lightning Strikes Sheila North-Wilson - CBC News: Winnipeg - Homeless Rescue, Homeless Hero, & Rescue Reunion Pamela Seatle - CityNews - Garbage Strike Judy Trinh, Neil Carroll - CBC News Ottawa - Crematorium Fallout

Best Breaking Reportage, National Nahlah Ayed, Pascal Leblond - CBC News: The National Paul Hunter, Bill Loucks - CBC News: The National Paul Johnson, Mike Drolet - Global National Susan Ormiston, Andy Hincenbergs - CBC News: The National

Best Ensemble Performance in a Comedy Program or Series Kenny Hotz, Spencer Rice - Kenny Vs. Spenny - Who Can 69 The Longest? Cathy Jones, Gavin Crawford, Mark Critch, Geri Hall, Shaun Majumder - 22 Minutes - Episode 8 Peter Keleghan, Erin Agostino, Carl Alacchi, Angela Asher, Ellen David, Stacey Farber, Al Goulem, Tiio Horn, Jesse Rath, Michael Seater, Arielle Shiri - 18 To Life - Goy Story

Best Host in a Lifestyle/Practical Information, or Performing Arts Program or Series Lynn Crawford - Pitchin’ In - Shrimp Chuck Hughes - Chuck’s Day Off - My Toughest Critics Jay Manuel - Canada’s Next Top Model - A Warm Safe Place Sarah Richardson - Sarah’s House Anna Wallner, Kristina Matisic - Anna & Kristina’s Grocery Bag - Cowboy in the Kitchen

Best Host in a Pre-School, Children’s or Youth Program or Series Adamo Ruggiero - The Next Star - Edmonton/Vancouver Evan Solomon - Canada’s Super Speller - 104 Patty Sullivan - Kids’ Canada - Patty Sullivan Mark Sykes - TVOKIDS: Mark’s Moments - Alexandre Baronette

Best Host or Interviewer in a General/Human Interest or Talk Program or Series Adam Growe - Cash Cab - Episode #210 Don Kelly - Fish Out of Water - Polynesian Cultural Centre - The Samoan Village Paul McGuire - One On One Ed Robertson - Ed’s Up - Atlanta Journalist Abduction Course George Stroumboulopoulos - The Hour with George Stroumboulopoulos

Best Host or Interviewer in a News Information Program or Series Heather Hiscox - CBC News Now Erica Johnson - CBC News: Marketplace - Something’s Fishy Amanda Lang - The Lang & O’Leary Exchange Bob McKeown - CBC News: The Fifth Estate Evan Solomon - Power and Politics

Best Host or Interviewer in a Sports Program or Sportscast James Duthie - TSN Trade Centre 2010 Ron MacLean - Tim Horton’s Hockey Day in Canada Scott Russell - Canadian Figure Skating Championship Brian Williams - Vancouver 2010 Olympic Winter Games

Best Individual Performance in a Comedy Program or Series Benjamin Arthur - Less Than Kind  - That’s Somebody’s Knish! Lisa Durupt - Less Than Kind  - Road Trip Wendel Meldrum - Less Than Kind  - I Am Somewhere Rick Mercer - Rick Mercer Report - Episode 1 Pete Zedlacher - Just For Laughs Gala Series 2009 - Show 1

Best News Anchor Ian Hanomansing - CBC News Vancouver Peter Mansbridge - CBC News: The National Diana Swain - CBC News: Toronto at 6:00

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role Robert Carlyle - Stargate Universe - Human Louis Ferreira - Stargate Universe - Justice Allan Hawco - Republic of Doyle - The Fall of the Republic Luke Kirby - Cra$h & Burn - Closure Michael Riley - Being Erica - Being Dr. Tom

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series Clé Bennett - Guns Greg Byrk - Deadliest Sea Colm Feore - Guns Matt Frewer - Alice Christopher Plummer - The Summit Vincent Walsh - The Good Times Are Killing Me

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series Clé Bennett - The Line  - Episode 203, Episode 206 Sergio Di Zio - Flashpoint - One Wrong Move, The Good Citizen Genadijs Dolganovs - The Bridge - Painted Ladies, Chain of Fools Sebastian Pigott - Being Erica - Yes We Can, The Unkindest Cut Mark Taylor - Flashpoint - Exit Wounds, One Wrong Move

Best Performance by an Actor in a Guest Role, Dramatic Series Enrico Colantoni - Cra$h & Burn - Lawyers Guns & Money Christopher Heyerdahl - Sanctuary - Haunted Michael Riley - Flashpoint - Coming To You Live Hugh Thompson - Flashpoint - Business As Usual Kristopher Turner - Bloodletting And Miraculous Cures - Family Practice

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series K.C. Collins - Guns Bruce Greenwood - The Summit Jared Keeso - Keep Your Head Up Kid: The Don Cherry Story Andrew Lee Potts - Alice Peter Outerbridge - Deadliest Sea

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role Lynda Boyd - Republic of Doyle - He Sleeps With the Chips Caroline Cave - Cra$h & Burn - Forget to Remember Hélène Joy - Durham County - Little Lost Children Grace Park - The Border - Hate Metal Victoria Snow - Paradise Falls  - Following Orders

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series Wendy Crewson - The Summit Sarah Manninen - Keep Your Head Up Kid: The Don Cherry Story Debra Lynne McCabe - Guns

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series Catherine Disher - The Border - The Dead, Dark Ride Eve Harlow - The Guard – Boom, Last Night Reagan Pasternak - Being Erica - Shhh...Don’t Tell, Under My Thumb Jessica Steen - Flashpoint - Clean Hands, The Perfect Family Rachel Wilson - Republic of Doyle - Return of the Grievous Angel, Blood is Thicker Than Blood

Best Performance by an Actress in a Guest Role, Dramatic Series Ona Grauer - Flashpoint - The Fortress Laurence Leboeuf - Flashpoint - The Perfect Family Tatiana Maslany - Bloodletting And Miraculous Cures - All Souls Debra Lynne McCabe - Bloodletting And Miraculous Cures - All Souls Anastasia Phillips - Murdoch Mysteries - Me, Myself, & Murdoch

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series Liane Balaban - Abroad Sun Li - Iron Road Caterina Scorsone - Alice

Best Performance in a Children’s or Youth Program or Series Charlotte Arnold - Degrassi: The Next Generation - Somebody Landon Liboiron - Degrassi: The Next Generation - Waiting For a Girl Like You Kayla Lorette - That’s So Weird! - Leaky Roof Melinda Shankar - How To Be Indie - How to Beat Father Time Jamie Watson - Peep And The Big Wide World - Magic Duck Dancing / Chirp Chirp, Tweet, Tweet, Chirp

Best Performance in a Performing Arts Program or Series (Individual or Ensemble) Nico Archambault - Nureyev Louise Pitre - Hot Toxic Love: The Making of The Toxic Avenger Musical Evan Alexander Smith - Hot Toxic Love: The Making of The Toxic Avenger Musical

Best Performance in an Animated Program or Series Kristin Booth - Producing Parker - The Skinny on Parker Kim Cattrall - Producing Parker - The Skinny on Parker Sean Cullen - Jimmy Two Shoes - Wish You Weren’t Here Cory Doran - Jimmy Two Shoes - Rear Pickle DerRic Starlight - Wapos Bay - It Came from Out There

Best Performance or Host in a Variety Program or Series (Individual or Ensemble) Classified - The 2010 Juno Awards K’naan - The 2010 Juno Awards Kurt Browning - Battle Of The Blades - Frank Sinatra Michael Bublé - At The Concert Hall - Michael Bublé at the Concert Hall Leah Miller - So You Think You Can Dance Canada - Montreal/Edmonton Auditions

Best Sports Analyst Catriona Le May Doan - Vancouver 2010 Olympic Winter Games Glen Suitor - 2009 Grey Cup Ray Turnbull - 2010 Tim Horton’s Brier

Best Sports Play-by-Play Announcer Chris Cuthbert - Vancouver 2010 Olympic Winter Games - Vancouver 2010 Olympic Winter Games - Men’s Gold Medal Hockey Chris Cuthbert - 2009 Grey Cup Rod Smith - Vancouver 2010 Olympic Winter Games - Vancouver 2010 Olympic Winter Games - Long Track

Best Sports Reporting James Cybulski - Vancouver 2010 Olympic Winter Games Darren Dreger - SportsCentre - Firing of NHLPA Paul Kelly Elliotte Friedman - Hockey Night In Canada - 2010 Winter Classic - Philadelphia at Boston

Best Sportscaster/Anchor James Duthie - Vancouver 2010 Olympic Winter Games Shane Foxman - CBC News Vancouver Jay Onrait - SportsCentre Brian Williams - Vancouver 2010 Olympic Winter Games

(Images: Flashpoint from CTV, Durham County from Showcase, The Tudors from CBC.)

NEVER MISS A TORONTO LIFE STORY

Sign up for This City, our free newsletter about everything that matters right now in Toronto politics, sports, business, culture, society and more.

By signing up, you agree to our terms of use and privacy policy.
You may unsubscribe at any time.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Advertisement
Advertisement

Big Stories

These are Toronto’s best new restaurants of 2024
Food & Drink

These are Toronto’s best new restaurants of 2024